kosmetyki naturalne
Kosmetyki,  Pielęgnacja - porady

Olejowanie włosów – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

W teorii olejowanie włosów działa na nie świetnie. W praktyce – niestety nie zawsze tak jest. Czasami niewłaściwy sposób przeprowadzania zabiegu nie pozwala czerpać z niego wymiernych korzyści. Jeżeli więc efektów nie ma, warto zmienić olej do włosów albo całkowicie zmodyfikować to, jak się z niego korzysta – np. spróbować użyć go na sucho zamiast na mokro.

Jak często należy olejować włosy?

Nie zostało to jakoś jasno i sztywno określone, ale ogólnie rzecz biorąc przyjmuje się, że częstotliwość nie powinna być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska, dlatego najbezpieczniej przeprowadzać taki zabieg 1-2 razy w tygodniu. Tę ilość warto też dopasować do tego, jak często myje się włosy. Jeżeli bowiem robi się to codziennie, olej do włosów najlepiej aplikować dwa razy w tygodniu, ale jeśli myje się głowę wyłącznie raz w tygodniu, zabieg zaleca się ponawiać po prostu przy każdy myciu.

Na sucho czy na mokro?

Bezpieczniej nałożyć olej na przynajmniej lekko wilgotne włosy. W takim wypadku łatwiej można równomiernie rozprowadzić kosmetyk na wszystkich pasmach. Aby jeszcze lepiej zadziałał on na włosy, warto też zastosować wcześniej jakiś podkład, którym może być nawet zwykła woda z odrobiną miodu – wystarczy obficie spryskać nią włosy albo zanurzyć w niej całą głowę.

Jak długo trzymać olej na włosach?

Olej do olejowania włosów można pozostawić na włosach zarówno na zaledwie dziesięć minut, jak i na kilka godzin. Im dłużej zostanie on utrzymany na pasmach, tym lepiej zadziała, ale to nie znaczy, że piętnastominutowe olejowanie nie ma sensu, bo jednak ten sens ma. To wszystko zależy. Zależy głównie od posiadanych zasobów czasowych. Jeżeli tego czasu się nie ma, olej można zastosować na dziesięć minut przed planowanym umyciem włosów, a jeśli ten czas się ma, śmiało można go pozostawić na włosach na całą noc, a dopiero rano spłukać.

Jak usunąć olej?

Najważniejsze jest jednak to, by oleje do włosów zostały dokładnie z tych włosów zmyte. Aby prawidłowo je usunąć, koniecznie trzeba je najpierw zemulgować. Emulgacja polega na umyciu włosów odżywką. Taką odżywkę wsmarowuje się we włosy, przytrzymuje przez 5-10 minut, a następnie spłukuje ciepłą wodą i normalnie myje głowę szamponem.