odżywka emolientowa
Kosmetyki

Odżywki emolientowe – na czym polega ich sekret?

Wiele kobiet narzeka na stan swoich włosów. Zdecydowana większość podkreśla przy tym, że poświęca wiele czasu ich pielęgnacji. Niestety, często okazuje się, że jej poziom pozostawia wiele do życzenia. Jednym z popularniejszych błędów jest tu ignorowanie znaczenia odżywki, a przecież jest ona, obok szamponu, najważniejszym kosmetykiem pielęgnacyjnym. Nietrudno się zresztą domyślić, że nie każda odżywka jest tak samo skuteczna. Poszukując więc kosmetyku naprawdę wartościowego warto zwrócić się ku odżywkom emolientowym.

Komu przyda się odżywka emolientowa?

Emolientowe odżywki do włosów bazują na preparatach, których nadrzędnym celem jest przeciwdziałanie traceniu przez włosy wilgotności. Ich stosowanie sprawia, że na włosach pojawia się bariera ochronna utrudniająca proces odparowywania z nich wody. Włosy stają się dzięki temu pełna blasku i bardziej gęste, a wspomniana bariera skutecznie chroni je przed uszkodzeniami spowodowanymi choćby przez stylizację. Odżywka emolientowa jest więc polecana przede wszystkim tym osobom, które zmagają się z problemem przesuszonych, łamliwych i pozbawionych blasku kosmyków. Warto zainteresować się nią jednak również wtedy, gdy lubi się eksperymenty takie, jak choćby częste farbowanie włosów.

Jak działają emolienty w odżywkach?

Określenie „emolienty” jest szerokie, o emolientowych odżywkach do włosów mówi się więc w kontekście tych, które bazują na olejach roślinnych, lanolinie oraz olejach mineralnych. Emolientami są także silikon i parafina, ponieważ jednak ich pochodzenie jest syntetyczne, osoby o osłabionych włosach powinny wystrzegać się kosmetyków z tymi składnikami. Wybierając dobre odżywki emolientowe tutaj nie tylko nawilżasz włosy, ale również natłuszczasz je. Odżywki te rozwiązują problem przesuszania się włosów, mogą jednak skutecznie przeciwdziałać także innym niepożądanym zjawiskom takim, jak choćby ich puszenie się i plątanie. Już po kilku zastosowaniach sprawiają, że włosy stają się gładsze i bardziej miękkie, lepiej się układają, a do tego są bardziej elastyczne.